Z szacunkiem do Ziemi – miejsca urodzenia oraz miejsca, w którym rozgrywa się wielki cykl życia zapewniający nam pożywienie to główny cel międzypokoleniowego projektu „Pyry to MY, czyli ziemniaki w (WIELKO)POLSCE”. Zadania projektu realizowaliśmy wraz z uczniami sześciu klas ósmych Szkoły Podstawowej w roku 2022//2023. Podjęte działania stanowiły odpowiedź na wyzwania, z którymi mierzy się nie tylko lokalna społeczność.
„Skąd się wziął język polski?”.
Uwrażliwianie na piękno tradycji i wartość gwary jako składnika tożsamości regionalnej i dziedzictwa małej ojczyzny to cel spotkania pt. „Skąd się wziął język polski?”. Z seniorami, nauczycielami i uczniami klas ósmych Szkoły Podstawowej spotkał się pan Waldemar Wierzba, sierakowianin z pochodzenia, polonista, regionalista, gawędziarz, poeta, autor słowników gwary poznańskiej oraz licznych publikacji pisanych gwarą. Obecni aktywnie uczestniczyli w spotkaniu; starsi odpowiadając na pytania „Jak byńdzie po naszymu”, młodzież w krótkich warsztatach pt. „Lania (szkoła) podrywania”.
Rękodzielniczo zakręceni, czyli nie tylko spotkania z gwarą w klasach ósmych
Podczas twórczych warsztatów rękodzieła młodzież klas ósmych, pod kierunkiem słuchaczki UTW Krystyny Zachciał, „sztrykowała” szalik na palcach oraz projektowała i wykonała bransoletki z koralików. Była również okazja, by przywołać gwarowe wyrażenia, którymi posługują się Sierakowianie.
W wielkopolskiej kuchni
Uczniowie gromadzili również przepisy potraw charakterystycznych dla kuchni wielkopolskiej.
Bambrok
Składniki: 1,5 kg ziemniaków, 15 dag maki, 3 jajka.1,5 kg świeżego boczku, 1 łyżeczka sody
Wykonanie: Boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć. Odsączyć z tłuszczu. Przestudzić. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć przez ręcznik z nadmiaru soku. Wrzucić do miski. Dodać jajka, boczek mąkę i sodę. Wszystko dokładnie wymieszać. Przełożyć do keksówki. Wierzch posmarować olejem. Piec ok.1 h w temp. 180 . Podawać z sosem chrzanowym.
W warsztacie pracy rolnika – producenta żywności.
4 maja 2023 r. uczniowie klas 8b i 8c wraz z wychowawczyniami odwiedzili gospodarstwo rodziców Arka z kl 8c, państwa Aleksandry i Waldemara Kuczyńskich w Grobi. Poznali, jak przechowuje się ziemniaki jadalne i sadzeniaki. Obserwowali sadzenie ziemniaków.
1 czerwca 2023 r. słuchacze wspólnie z uczniami klasy 8d i 8f oraz ich opiekunami udali się z wycieczką rowerową do Góry. Odwiedzili ziemniaczane pole państwa Ewy i Piotra Hoffmannów. Zatrzymali się przy Jaskółczej Skarpie, gdzie swoje siedliska mają jaskółki brzegówki. W gospodarstwie pana Marcina Jenka poznali maszyny rolnicze: sadzarkę i młyn zbożowy, tzw. wialnię służącą do wstępnego oczyszczenia młóconego ziarna.
6 czerwca 2023 r. wspólnie z młodzieżą klas ósmych odwiedziliśmy zakład przemysłowy spółki Jagrol w Pierzchnie, który jest częścią Grupy Top Farms. Opiekunem i przewodnikiem był pan Stefan Jankowiak, doradca Spółki, znany i ceniony ekspert ziemniaczany. Zapoznał nas z działalnością spółki. To głównie uprawy rolne na łącznym areale 1500 ha połączone z chowem i hodowlą zwierząt. Najpierw udaliśmy się do fermy krów w Szczodrzykowie, która jest największą w Polsce fermą o zrobotyzowanym doju. W fermie dba się o dobrostan hodowanych zwierząt. Spółka jest liderem w zakresie produkcji ziemniaków chipsowych i frytkowych. Ziemniaki muszą spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe. Ciepły klimat Wielkopolski oraz długość sezonu wegetacyjnego służą jego uprawie, jednak problem stanowi postępująca od lat susza. Aby uzyskać dobry produkt niezbędne jest więc nawadnianie pól ziemniaczanych i stosowanie praktyk rolniczych służących zatrzymaniu wody w glebie. Udaliśmy się więc do nowo zbudowanego zbiornika retencyjnego, który zapewnia możliwość wykorzystania wody zgromadzonej w zbiorniku do prowadzonych nawodnień gruntów ornych. Obserwowaliśmy działanie deszczowni na ziemniaczanych polach. Byliśmy też w nowoczesnej przechowalni służącej do przechowywania ziemniaków w skrzynio paletach. W spółce produkuje się również zboża oraz rośliny oleiste jak rzepak, słonecznik czy len. Większość zbóż przeznaczona jest do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Pan Jankowiak podkreślał, że w Pierzchnie i Szczodrzykowie produkuje się zdrową, bezpieczną i o wysokiej jakości żywność w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
12 czerwca 2023 r. w czasie wyprawy rowerowej z klasą 8a do Chorzępowa, przy drodze między Kobylarnią a Chorzępowem uczestnicy zauważyli tylko jedno pole, na którym uprawia się ziemniaki. Punktem docelowym wycieczki była wizyta w „Gawrze”. Pani dr Honorata Ogonowska – Chrobrowska zaprosiła do zagrody, gdzie na co dzień żyją alpaki i inne zwierzęta. Opowiedziała jak wygląda opieka nad nimi. Wszyscy, młodzież i dorośli, mogli bezpośrednio zobaczyć, co dzieje się w zagrodzie.
17 czerwca 2023 roku z udziałem zaproszonych Gości, nauczycieli, przedstawicieli młodzieży oraz słuchaczy Uniwersytetu, odbyła się uroczystość zakończenia realizacji projektu. W programie zaprezentowanym przez uniwersytecką grupę teatralną wybrzmiał cel międzypokoleniowego przedsięwzięcia. Degustacja potraw z ziemniaków przygotowanych przez słuchaczy UTW zakończyła uroczyste podsumowanie projektu.