Miesięczne archiwum: maj 2026

Sportowe Święto Wielkopolskich Seniorów

 

W sobotę 23 maja br.  odbyły się XIV Wielkopolskie Spotkania Sportowo Integracyjne Sieraków`2026. Zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie przyjęli słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z: Grodziska, Leszna, Miedzichowa, Międzyrzecza, Obornik, Stęszewa, Szamotuł, Tarnowa Podgórnego, Trzcianki i Wolsztyna. W marszu paradnym prowadzonym przez Orkiestrę Vivat wzięli udział zaproszeni Goście, młodzież – wolontariusze ze Szkoły Podstawowej, Gospodarze, łącznie 264 osoby. Tegoroczne Spotkania odbyły się na dziedzińcu i w budynku Szkoły Podstawowej oraz w Hali Sportowo-Widowiskowej. Życzenia dobrej energii i entuzjazmu dla wszystkich uczestników przekazał, w imieniu starosty powiatu międzychodzkiego, członek Zarządu Rady Powiatu pan Andrzej Zieliński. Uroczystego otwarcia Spotkań dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej, pan Szymon Żak. Pani Inga Linde przygotowała Seniorów do wysiłku fizycznego krótką rozgrzewką, po czym zmagali się w pięciu konkurencjach. Na podium stanęli i puchary otrzymali:

  • Bowling Panie – I m. – Grażyna Pawlak z Sierakowa, II m. – Ewa Kokot z Obornik,
    III m.- Teresa Patalas z Wolsztyna,
  • Bowling Panowie – I m. Franciszek Jakóbiec z Tarnowa Podgórnego, II m. – Władysław Brzeszcz
    z Międzyrzecza, III m. – Zenon Nowak z Sierakowa,
  • Rzut do celu w alkogoglach – I m. Grażyna Pawlak z Sierakowa, II m. – Teresa Błażejewska
    ze Stęszewa, III m. Maria Urbaniak z Obornik,
  • Rzut do serca – I m. Ireneusz Woś z Tarnowa Podgórnego, II m. Ryszard Woliński ze Stęszewa,
    III m. Danuta Maj z Międzyrzecza,
  • Slalom z piłką – I m. Andrzej Jendraszyk z Tarnowa Podgórnego, II m. Józef Szablewski z Leszna,
    III m.- Janusz Śmiechowski z Leszna,
  • Rzut beretem – I m. Tadeusz Kryszewski z Tarnowa Podgórnego, II m. – Janusz Śmiechowski
    z Leszna, III m. – Andrzej Jendraszyk z Tarnowa Podgórnego.

Komisja Sędziowska po podliczeniu wyników w poszczególnych konkurencjach przyznała  Grand Prix i statuetkę Burmistrza Gminy Sieraków „Serce Seniora” drużynie UTW z Tarnowa Podgórnego.
Wysiłek laureatów został nagrodzony dyplomami i pucharami, które wręczyli pan Andrzej Głuchowski – dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz członkowie Zarządu UTW.
XIV WSSI Sieraków 2026 odbyły się dzięki wsparciu i pomocy władz miasta, starostwa powiatu międzychodzkiego, kierownictwa i pracowników gminnych placówek: Szkoły Podstawowej, Hali Sportowo-Widowiskowej, Ośrodka Kultury, Stowarzyszenia ArtVivat oraz młodzieży szkolnej. Podobnie, jak w poprzednich latach Seniorzy dowiedli, że niezależnie od wieku można być aktywnym, radosnym i otwartym na nowe doświadczenia.

Z wizytą w uczelni Patronackiej…/22.05.2026/

22 maja br. odwiedziliśmy Uczelnię Patronacką, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Pani dr. hab. Magdalena Człapka-Matyasik z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Rektor Honorowa naszego Uniwersytetu sprawiła, że mogliśmy skorzystać z dorobku naukowo-badawczego z dziedziny żywienia i dietetyki. Wysłuchaliśmy wykładu prof. UPP dr hab. Doroty Cais-Sokolińskiej pt. ”Sery jako element zdrowej diety seniora – wartości odżywcze i praktyczne aspekty wyboru”. W czasie warsztatów sprawdzaliśmy siłę własnych mięśni i refleksu oraz smakowaliśmy mleko z dodatkiem warzyw, owoców i nasion. Ponadto, wszyscy słuchacze zostali poddani badaniu śliny w kierunku stopnia przetworzenia diety oraz wypełniali kwestionariusz oceniający sposób żywienia. Każdy mógł skorzystać
z densytometrii, nieinwazyjnym badaniu oceniającym gęstość kości, kluczowym m.in.
w diagnostyce osteoporozy. Pani dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik pomagała każdemu
z nas zinterpretować otrzymane wyniki. Wszyscy uczestnicy badań otrzymali upominki sprezentowane przez Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu. Obecni przyjęli również zaproszenie do udziału w projekcie związanym z oceną zawartości sodu i potasu w moczu. Wizyta w Uczelni Patronackiej, bogata w wydarzenia o charakterze edukacyjnym i badawczym, była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracowitości Pani dr Matyasik, doktorantów i studentów  Wydziału, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Zdrowie w naszych rękach…/13.05.2026/

W pierwszej części spotkania słuchacze obejrzeli film i wysłuchali dr. Andrzeja Kroszczyńskiego, który wyjaśnił, czym jest stan zapalny i dlaczego może być źródłem bólu oraz wielu chorób. Przedstawiony materiał pomógł obecnym zrozumieć, co naprawdę ma znaczenie i kiedy warto zgłosić się do lekarza. Druga część spotkania dotyczyła spraw związanych z organizacją:
XIV Wielkopolskich Spotkań Sportowo-Organizacyjnych, wyjazdu edukacyjnego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Walnego Zebrania Członków.

ZAPROSZENIE

Sieraków, 13 maja 2026 r. 

Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierakowie 

Z A P R O S Z E N I E

na Walne Zebranie  Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierakowie

Zarząd Stowarzyszenia serdecznie zaprasza na Walne Zebranie Członków, które odbędzie się 10 czerwca 2026 r. w Piwnicy Kulturalnej, ul. Poznańska 25, godz. 16.00. 

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad, przywitanie zgromadzonych – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Halina Echaust.
  2. Wybór przewodniczącego i sekretarza Walnego Zebrania Członków.
  3. Przedstawienie i zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Wybór komisji skrutacyjnej.
  5. Rozpatrzenie oraz zatwierdzenie sprawozdania merytorycznego i finansowego za rok 2025
  • a) przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności edukacyjno-aktywizującej – Wiceprezes ds. programowych Krystyna Zachciał,
  • b) finansowego – Skarbnik Halina Łobaczewska,
  • c) przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej do ww. sprawozdań – przedstawiciel KR,
  • d) dyskusja i podjęcie uchwały.

6. Wolne wnioski i zamknięcie obrad Walnego Zebrania Członków. 

Obecność wszystkich członków Stowarzyszenia bezwzględnie obowiązkowa.

Za Zarząd Stowarzyszenia UTW

w Sierakowie                                                                                                                                                   Halina Echaust

Prezes Zarządu Stowarzyszenia